První kroky s ChatGPT

Co je ChatGPT?

ChatGPT je pokročilá umělá inteligence (AI) od společnosti OpenAI, která slouží jako konverzační asistent. Takový robot na pokec. Pomáhá lidem s úkoly spojenými s textem:

  • odpovídá na otázky
  • pomáhá psát články, eseje nebo diplomky ;-)
  • upravuje texty podle zadání, zkracuje je nebo prodlužuje
  • překládá do jiných jazyků
  • asistuje při studiu nebo brainstormingu
  • umí psát programy a vysvětlit, jak fungují
  • a mnoho dalšího…

Texty, které vytváří, vypadají skoro jako psané člověkem (ano, i toto, co čteš, napsalo ChatGPT … ne, kecám, to píšu já, David). Je to inteligentní lopata pro všechny, kdo pracují s textem – copywritery, právníky, ale i programátory.

ChatGPT můžeš vyzkoušet přímo ve svém prohlížeči, stačí navštívit tuto stránku. Existují také mobilní aplikace pro iOS a Android.

Je ChatGPT zdarma?

Takže rovnou otázka na nejcitlivější místo, peněženku. Je zdarma? Ano, základní verze ChatGPT je zdarma, takže jej můžeš hned vyzkoušet a nechat kreditku v klidu. Existuje i placená verze, jejímž největším tahákem je nejnovější verze jazykového modelu GPT‑4o, násobně větší paměť, generátor obrázků Dall‑E, superkalkulačku a vlastní GPTs. Nicméně většina těchto taháků by se měla přesouvat i do free verze. Platí se jako měsíční předplatné a stojí $20 (plus 21 % DPH státu, takže $24). Je to víc než za Netflix, ale taky ChatGPT s přehledem překonává schopnosti jejich scenáristů. Mimochodem, zajímavou alternativnou je platit si službu Poe.

Vždyť je to naprostá kravina!

Možná jsi to zažil. Vyzkoušels ono slavné ChatGPT, zeptal ses na jednoduchou slovní úlohu z Bělouna nebo jak je to s uzavřením povinného ručení, a on odpověděl úplnou blbost. V lepším případě sis to uvědomil hned, v horším ti způsobil nepříjemnosti. K čemu potom taková věc je? Běloun je přece středoškolská matika a jestli nějaký zákon platí není těžké ověřit na internetu! „To má být inteligence?!“

Rozumím tvému rozčarování. Přistál nám do rukou nástroj bez manuálu. A snažíme se pochopit, k čemu vlastně slouží, a zjišťujeme, že s tím rohlíkem nejde zatloukat hřebík.

Vlastně by bylo lepší říkat chatbotům „jazykový model“, neboť jejich gró leží v práci s textem, zatímco pod inteligencí si každý představí něco jiného. Od jazykového modelu nečekáme, že bude skvělý počtář nebo právník. Navíc používat kalkulačku a internet se ChatGPT teprve učí. Ale přesto má spoustu úžasných využití. O nich je celý tento web.

Co ChatGPT není?

ChatGPT není vědomá entita. Jde pouze o program, který přečetl nesmírné množství knih a článků, a je tak dobře vybaven v oblasti zpracování jazyka. Navzdory schopnosti vytvářet inteligentně vypadající texty nemá ChatGPT vlastní myšlenky, pocity ani zájmy. Není ani univerzálním expertem, který by mohl nahradit lidské odborníky. Nemá patent na rozum, jak říkávala naše třídní. Není ani výpočetní stroj, takže od něj nelze očekávat počítání odmocnin nebo největších prvočísel, ale může ti vysvětlit, jak se tyto věci počítají. Protože o tom hodně četl.

ChatGPT dokonce ani nemá v bezplatné verzi přístup k internetu, což je v dnešní době kruté. Když po něm třeba budeš chtít, ať ti navrhne názvy webových domén, tak nemá způsob, jak ověřit, jestli jsou volné. Ale je možné, že ti bude tvrdit opak. To tě jenom lakuje.

Píše ChatGPT vždy pravdu?

Kdepak. Někdy šíleně kecá. Říká se tomu halucinování nebo blouznění. S naprostou přesvědčivostí si cucá z digitálního prstu nesmysly. Dokonce je ochoten je podpořit odkazy na důvěryhodné zdroje. Jenže ty jsou taky vymyšlené.

Mnozí lidé vnímají halucinace jako chybu, ale to je nepochopení, jak jazykové modely pracují. Jejich úkolem je generovat přirozeně znějící text. Pokud má k tématu podklady v tréninkových datech, snaží se je využít, protože tak lépe splní úkol – o to bude vygenerovaný text lepší. Pokud najde podkladů málo nebo žádné, tak volně asociuje. Jako když tě ve škole vyvolají k tabuli a ty vůbec nevíš. Bezradně mlčet je za pět. Obstát můžeš jen tak, že se staneš suverénním „generátorem relativně relevantních textů“ (zkus to říct 5× nahlas).

Informace, které se v tréninkových datech opakují, jsou modelu jasnější, kdežto ty vzácné si pamatuje mlhavě. Což je vidět na našich reáliích, jelikož čeština tvořila jen asi 0,07 % tréninkových dat. Takže když se zeptáš třeba na hlášky z filmu Pelíšky nebo seriál Návštěvníci, popustí uzdu fantasie.

Vývojáři se sice snaží ChatGPT vyladit tak, aby halucinoval co nejméně, ale není způsob, jak tomu zamezit. Nelze přikázat ChatGPT, aby si nevymýšlel. Nezbývá než po něm všechno kontrolovat.

Má přístup k internetu? Může si vygooglit odpověď?

ChatGPT má přístup k internetu v placené verzi. Může vyhledávat a stahovat stránky. Jestli internet využije nebo bude čerpat znalosti jen z tréninkových dat, se rozhoduje sám. Můžeš ho pošťouchnout a napsat mu: „použij internet“. Pokud nemáš placenou verzi, můžeš vyzkoušet alternativu jménem Bing Copilot, která přístup k internetu má zdarma.

Učí se ChatGPT z toho, co mu uživatelé napíšou?

Je to trošku složitější. ChatGPT je předtrénovaný, což znamená, že si prošel výcvikem už dávno, navíc na datech dostupných jen do ledna 2022 (respektive prosince 2023 u placené verze). A sám o sobě neprovádí žádné další učení – to znamená, že z konverzací se přímo neučí. Písmeno „P“ ve zkratce „GPT“ znamená předtrénovaný, takže Neučenko je jeho jméno.

Ale pozor, lidé z OpenAI konverzace sledují a na základě feedbacku ChatGPT průběžně vylepšují. Takže mu nepiš nic, co bys veřejně nesdílel, třeba na Facebooku. Nebo si zapni privátní režim.

Pamatuje si ChatGPT, co jsem dřív psal?

Vědět, jak to v hlavě robota funguje s pamětí, je klíčové. V každém novém vlákně začínáš od nuly. ChatGPT nemá páru o tom, co jsi psal jinde. Když se konverzace vyvine špatným směrem a třeba odmítá vyhovět nepatřičnostem, prostě založ nové vlákno a přechytrač ho od začátku a lépe. To je vlastnost, která by se TAAAAAAK moc hodila v reálném životě. (Tohle se trošku změní s příchodem funkce Memory).

Ovšem i v rámci jednoho vlákna vnímá jen posledních několik tisíc slov. Jako když si s někým dlouho povídáš na párty, dojíždí energie, a najednou si říkáš: „Kdo to je? A o čem se bavíme?“ Ale bavíš se dál, protože je hezká (nebo „platí drinky“, ať to máme genderově vyvážené). Stejně tak ChatGPT budí zdání, že si celou konverzaci pamatuje, ale vůbec to tak nemusí být. Této paměti se odborně říká kontextové okno, a jakmile ji konverzace přeroste, má … ehm … kontextové „okno“ :-) Proto je dobré mu jádro původního zadání, co přesně po něm chceš, průběžně opakovat. Nebo ho v průběhu diskuse požádat, aby stručně shrnul, co bylo řečeno. Takže i ve chvíli, kdy nejstarší příspěvek z jeho paměti zmizí, bude tam mít alespoň shrnutí.

Jak je kontextové okno velké? Původně bylo šíleně malé. Dnes je situace lepší. Někdejší verze GPT‑3.5 pojala zhruba 3000 slov (českých) a současná GPT‑4o dokonce 14 tisíc, takže potíže s AI‑zheimerem ustupují. Pro zajímavost, konkurenční Claude pojme textu 6× tolik. A nejnovější Gemini 1.5 Pro dokonce 30× tolik.

Kolik jazyků umí?

ChatGPT je opravdu talentovaný polyglot. I když jeho hlavní jazyk je angličtina, ChatGPT rozumí a odpovídá na otázky v celé řadě dalších jazyků, jako je čeština, španělština, čínština, nebudu je všechny vyjmenovávat, protože jich je přes stovku. Žádný z nich ale neovládá zdaleka tak dobře jako angličtinu. Ani mu nevadí, když budeš v každé větě jazyk střídat. Kdyby neodpovídal jazykem, kterým chceš, jednoduše mu řekni třeba „Piš česky.“

Kromě přirozených jazyků ovládá spoustu jazyků umělých. Třeba dokáže přeložit větu „neodjedu z Berlína, dokud se s tebou nevyspím“ do klingonštiny (berlinvo' jImejbe', pagh HIq wo' vImejtaHvIS). Pokud by se ti to někdy hodilo, dej mi vědět, příběh za tím by mě fakt zajímal! A taky rozumí celé řadě programovacích jazyků, jako je Python, PHP, JavaScript, a tak dále, nebo třeba HTML, SQL či Markdown.

Přesto existuje jedno slovo, na kterém si tento chytrolín vylámal zuby. To mě … ehm … poser.

Je lepší se ptát anglicky?

Je lepší s GPT komunikovat v angličtině pro dosažení přesnějších odpovědí? Záleží na situaci. GPT model má stejnou znalostní bázi bez ohledu na to, jestli komunikuješ česky nebo anglicky. Nicméně, kvůli většímu množství trénovacích dat v angličtině je pro GPT přirozenější a odpovědi v tomto jazyce mohou být někdy více detailní nebo přesné. Pokud ti angličtina nedělá problémy, používej angličtinu. V opačném případě pokračuj v češtině. Pokud bys strojově překládal své vstupy z češtiny do angličtiny a poté odpovědi GPT zpátky do češtiny, nezískáš tím lepší výsledky.

Kašli na obchodníky s prompty!

Boom umělé inteligence je zlatý důl pro všechny infopodnikatele. To jsou ti lidé, kteří ti tlačí zhora zdola knížky, kurzy, workshopy, a já nevím co všechno o AI. Kdybych tento web vydal jako placený ebook, mohl jsem se teď válet na Bahamách :-) Jednou z věcí, které se prodávají, jsou prompty, tedy textové vstupy, které zadáváme do GPT / ChatGPT.

Vzpomínám si, jak jsem své babičce vysvětloval používání mobilu, a rostl z poznámek, které si pečlivě zapisovala: „Dvakrát dolů, modré tlačítko, jednou nahoru“. Opakoval jsem jí: „Babi, zapisuj si princip, že máš kliknout na ‚Menu‘ a pak na ‚Create message‘". Ale bylo to marné! Stejně tak je důležité pochopit principy komunikace s GPT, místo kupování hotových promptů, které stejně nepřinesou žádný zázrak. Chceš se učit? Tady máš celou stránku inspirace.

Proč je tak nechutně politicky korektní?

Zatímco vtip o Ježíši vymyslí na počkání (a tento je i dobrej), vtip o Mohamedovi z něj nevymámíš ani lstí. Proč? Protože společenské normy ve Spokojených státech si to žádají. ChatGPT byl speciálně doladěn (tzv. fine-tuning), aby se vyhýbal některým tématům. Na rozdíl od původního GPT, které nemá zábrany „vtip“ napsat.

Dolaďování modelů je nezbytné. Bez něj by GPT, vzhledem k datům, na kterých se učil, byl skutečným netvorem, virtuální inkarnací všech komentářů na Novinkách. Díky dolaďování se z něj stává sympaťák, který umí vést diskuse a snaží se držet faktů. Nicméně co považuje za fakta a jakým tématům se vyhýbá, to je výsledek politického rozhodnutí dolaďovacího týmu ze společnosti OpenAI.

Vytvoř si vlastní GPT asistenty

Máš už dost toho, že v každém novém vlákně tě přivítá ten stejný chladný digitální asistent, kterému musíš od nuly vysvětlit, co po něm chceš? Vytvoř si vlastní GPTs („s“ jako množné číslo) vyškolené na míru. Jednoho, co ti bude pomáhat s angličtinou, druhého, co ti bude sekundovat v nočních filozofických úvahách, a třetího, co bude generovat stavebnice LEGO.

Jak na to? Potřebuješ placenou verzi. Pak klikni v levém sloupci na „Explore GPTs“ a dále na zelené tlačítko „Create“. Pak už jen stačí popsat, k čemu má asistent sloužit, vymyslíte mu název a vygenerujete ikonku. A od té doby bude připraven v levém sloupci, abys s ním zahájil řeč.

Ale nemusíš začínat úplně od nuly. Už když klikneš na „Explore GPTs“, otevře si ti ohromný katalog GPTs stvořených ostatními dobrodruhy. Mimochodem, svému GPT můžeš předat soubor znalostí – texty, články. A co víc, může využívat webových služeb jako přítele na telefonu. Třeba když potřebuje zjistit aktuální počasí v Tokiu nebo rezervovat stůl v restauraci. Tohle všechno se dá zařídit.

Superkalkulačka po ruce

Kde jsou ty časy, kdy byla kalkulačka jen na sčítání, odčítání a občas, když ses chtěl odvázat, na výpočet odmocniny? Placený ChatGPT má po ruce naspeedovanou kalkulačku, která zvládá úlohy, které bys normálně svěřil počítačovému programu. Pomůže analyzovat data, generovat grafy, nebo dokonce řešit komplexní matematické úkoly.

Ale neboj, nepotřebuješ k jejímu ovládání titul z informatiky. Stačí napsat, co chceš, třeba: „Když předpokládám exponenciální růst s počátečním počtem uživatelů 300 a denním přírůstkem 10 %, kdy dosáhneme milionu?“ a ona se do toho pustí, zkombinuje potřebné vzorce a dá ti přehlednou odpověď.

Stay tuned

Stále doplňuji nová hesla. V TODO listu mám například:

  • Kompiluje jen texty z jiných zdrojů? (GPT je mistrem pastiše)
  • Dokáže ChatGPT úmyslně lhát?
  • Může řešit slovní úlohy?
  • Nahradí jednou vyhledávače?