Ostatní chatboti a jazykové modely
Kromě ChatGPT existují i jiní boti. Seznamte se.
Bing Copilot
ChatGPT má bratra jménem Bing Copilot (dříve Bing Chat). Jde o jakousi výkladní skříň Microsoftu, ve které si můžeš zdarma vyzkoušet funkce, které ChatGPT buď ještě nemá, nebo jsou placené. Bing má přístup k internetu, hlasové ovládání, poradí si s obrázky a pohání jej nejnovější model GPT‑4 (v režimech „more creative“ a „more precise“) a DALL‑E 3.
Jak ho spustit?
- Buď jako aplikaci v mobilu (iOS, Android)
- Nebo v prohlížeči
Mobilní apka Bingu může působit trochu nepřehledně, spousta bordýlku na obrazovce, nic pro milovníky japonského minimalismu. Holt je to celý prohlížeč, kde Copilot je jen jedna z funkcí. Ale umí řadu skvělých věcí! Místo psaní můžeš na Copilota mluvit a on ti bude odpovídat. V češtině. Umí vytvářet obrázky, stačí mu říct: „vytvoř obrázek, na které bude …“. Nebo naopak můžeš vyfotit fotku a zeptat se, co na ní vidí, nebo kde je focená. A je v tom fakt dobrej. A co víc? Můžeš se ho ptát na aktuální informace, protože si je umí dohledat na internetu. A to všechno úplně zadarmo.
Gemini
Google Gemini (dříve Bard) je chatbot, který vstoupil do arény jako vážný konkurent OpenAI ChatGPT. Od května 2023 byl dostupný ve 180 zemích světa a od června i v České Republice. Pro nás, uživatele, je konkurence vždy přínosem. Ale v tuto chvíli nemám pocit, že Gemini byl v něčem výrazně lepší. Zdá se mi být poměrně rychlý, rovnou nabízí víc variant odpovědí, ale tím už dnes neohromí.
Claude
Claude je konverzační AI vyvinutý společností Anthropic. Stojí za ním stejní lidé, kteří původně vyvíjeli GPT ve firmě OpenAI, později se ale rozhodli jít vlastní cestou. Velká přednost Claude oproti ChatGPT je velikost paměti: přes 100 tisíc tokenů! Můžeš do něj nahrát dokument (např. PDF) a o jeho obsahu potom diskutovat.
Dlouho byl uzavřený jen pro uživatele z USA a Velké Británie, ale dobrá zpráva je, že od května 2024 je dostupný i v Evropě.
Mistral Le Chat
Le Chat je evropská odpověď na ChatGPT. Už podle názvu je jasné, že jeho zemí původu je Francie. Autoři tvrdí, že překonává všechny ostatní modely s výjimkou GPT‑4. Navíc rozumí česky, umí programovat, je to opravdu pecka. Chybí mu vlastně jen schopnost generovat obrázky.
Llama
Llama je jazykový model od společnosti Meta (tedy Facebook). Nemá tak vysokou úroveň jako GPT‑4. Neumí zdaleka tak dobře česky. Vývojáři si však mohou Llamu zdarma stáhnout. Což je opravdu zásadní, díky tomu mohou firmy využívat model přímo u sebe, bez obav, že posílají citlivá data do cizích společností, jako je OpenAI nebo Google. Llamu si můžeš vyzkoušet tady.
Poe: chatbotí aréna
Poe je místo, kde můžeš chatovat s různými jazykovými modely. Žádný vlastní model neprovozují, jen poskytují jednotné rozhraní pro přístup k ostatním službám. Něco jako kdybys měl aplikaci, která spojuje SMS, Messenger a třeba Whatsapp.
Podstatné je, že nabízí přístup i k modelům, které nejsou jednoduše přístupné, například zmíněný Claude od Anthropicu. Službu si můžeš vyzkoušet zdarma, ale přístup k těm atraktivní modelům je pak dost limitovaný. A protože měsíční předplatné Poe stojí zhruba stejně jako ChatGPT, zkus zauvažovat, jestli není lepší posílat kapříky Poemu a mít tak víc služeb naráz. Ale aby to nebylo tak jednoduché, Poe nemá vlastní GPTs. Včil mudruj.
… další
Každý měsíc vznikají tisíce nových nástrojů založených na umělé inteligenci, které, ať už to tušíš či nikoli, využívají v základu GPT. Příkladem může být Jasper.AI, Notion AI a mnoho dalších. Samozřejmě, tyto nástroje mohou mít svou přidanou hodnotu, ale v jejich jádru leží stejný jazykový model s identickými vlastnostmi a omezeními. A podobných výsledků můžeš dosáhnout i s čistým GPT a dobře napsaným promptem.
Mrkni taky na přehled AI nástrojů.