Když se marketingové oddělení OpenAI předávkuje Red Bullem

Možná jste si všimli, že velké technologické společnosti (a státní organizace) zaměstnávají speciální týmy lidí, kteří přijdou každé ráno do práce, sednou si ke svému stolu a řeknou si: „Hmm, co bychom tak dnes mohli totálně dojebat?“

Vezměme si třeba Microsoft. Měli produkt jménem Office 365, jehož název byl tak jasný, že i lidé, kteří si myslí, že cloud computing znamená počítání mraků, chápali, že jde o kancelářský balík. Dokud jednoho dne někdo z našeho týmu na poradě nevstal a neřekl: „Hele, značku Office 365 všichni znají, je naprosto srozumitelná. Tak to nás čeká dost práce!“ Vyhrnuli si rukávy, z názvu vyhodili slovo „office“ a změnili jej na „Microsoft 365“, což je tak absurdní, že za to museli dostat extra prémie.

OpenAI začala jako malá neziskovka, takže žádné takové oddělení neměla. Proto číslovali své GPT modely nesmírně nudně: GPT-2, GPT-3, GPT-3.5, GPT-4. Dokonce i můj pes tomu rozuměl. Ale pak přišel celosvětový úspěch a s ním i první známky šílenství: „Víte, co by bylo SUPER? Kdybychom přidali písmenko ‚o‘!“ A tak vzniklo GPT-4o, kde „o“ má znamenat „omni“, což je latinsky „všechno", ale reálně to znamená: „Omlouváme se, že to není GPT-5."

Pak OpenAI představilo model s uvažováním. Jelikož to nebyl přímý nástupce GPT-4o (v některých věcech je lepší, v jiných horší, prostě je jiný), potřebovali pro něj vymyslet nové pojmenování. A protože přemýšlení se anglicky řekne „reasoning“, nazvali tuhle novou řadu … wait for it … „o" 🤦‍♂️. A nový model tak dostal jméno, které vypadá spíš jako chybová hláška: „o1“.

Takže teď máme vedle sebe „4o“ a „o1“, kde „o1“ je ten novější. Logické, že? Asi jako když se GPT zeptáte, jestli je víc 9,11 nebo 9,9.

Když pak přišel čas na novou verzi „o1“, zjistili s nesmírným překvapením šokující věc: nemohou použít „o2“, protože to je značka jakési telefonní společnosti. Což nemohl nikdo tušit! Takže přeskočili dvojku a šli rovnou na „o3“.

Takže budeme mít modely „o1“, „o3“ a „4o“, kde „4o“ je ten nejstarší. Já se ovšem nejvíc těším na dalšího nástupce, protože rozlišovat mezi „o4“ a „4o“ bude skutečná lahůdka. Do oddělení pro pojmenovávání posílám všem panáka.

Nebo možná opustí písmena a další model pojmenují čistě ze znaků. Třeba ¯\_(ツ)_/¯. Případně přejdou na emoji a jejich další velký jazykový model se bude jmenovat 🤖🎭🌟. Ten bude samozřejmě pouze v placené verzi. V bezplatné dostanete jen 🤖🎭💩.

(V OpenAI právě vyšlechtili tak silný model, že ho pojmenovali o3-mini-high)